Marxistický internetový archiv - Česká sekce
Karel Marx a Bedřich Engels
Manifest Komunistické strany
Předmluvy[a]
Předmluva k německému vydání z roku 1872[b]
Svaz komunistů, mezinárodní dělnická organizace, která za tehdejích poměrů samozřejmě mohla být jen tajná, pověřila na sjezdu konaném v listopadu 1847 v Londýně podepsané, aby vypracovali zevrubný teoretický a praktický program strany určený pro veřejnost. Tak vznikl teto Manifest, jeho rukopis putoval několik týdnů před únorovou revolucí[c] do Londýna k tisku. Byl vydán nejprve německy a v tomto jazyce byl otitěn v Německu, v Anglii a v Americe alespoň ve dvanácti různých vydání. Anglicky vyel poprvé v Londýně roku 1850 v "Red Republican" v překladu slečny Heleny Macfarlanové a roku 1871 nejméně ve třech různých překladech v Americe. Francouzky vyel poprvé v Paříi krátce před červnovým povstáním z roku 1848, nedávno pak v newyorském "Le Socialiste". Připravuje se nový překlad. Polsky vyel v Londýně brzy po prvním německém vydání. Rusky v enevě v edesátých letech. Do dántiny byl přeloen také brzy po vyjití.
Třebae se poměry za posledních pětadvacet let značně změnily, jsou veobecné zásady vyloené v tomto Manifestu celkem i dnes jetě naprosto správné. Tu a tam by bylo třeba něco poopravit. Praktické uplatnění těchto zásad, jak prohlauje sám "Manifest", bude vude a vdy záviset na historicky daných okolnostech, a proto se revolučním opatřením navrhovaným na konci oddílu II nepřikládá zvlátní váha. Dnes by tento odstavec zněl po mnoha stránkách jinak. Vzhledem k tomu, jak ohromné pokroky udělal za posledních pětadvacet let velký průmysl a jak zároveň s ním postupovala stranická organizace dělnické třídy, vzhledem k praktickým zkuenostem nejprve únorové revoluce a jetě mnohem víc Paříské komuny, kdy měl proletariát poprvé po dva měsíce v rukou politickou moc, je dnes tento program místy zastaralý. Komuna podala zejména důkaz, e "dělnická třída nemůe prostě převzít hotovou státní mainérii a uvést ji do chodu pro své vlastní účely" (viz "Občanská válka ve Francii. Adresa generální rady Mezinárodního dělnického sdruení", německé vydání, str. 19, kde je tato mylenka íře rozvedena).[d] Dále je samozřejmé, e kritika socialistické literatury je dnes u neúplná, nebo sahá jen do roku 1847; právě tak poznámky o stanovisku komunistů k různým opozičním stranám (oddíl IV), ačkoli jsou v hlavních rysech i dnes jetě správné, jsou nyní v podrobnostech zastaralé u proto, e se politická situace úplně změnila a dějinný vývoj sprovodil ze světa větinu stran, které jsou tam uvedeny.
Manifest je vak historický dokument, který podle naeho názoru nemáme u právo měnit. Pozdějímu vydání bude snad mono předeslat úvod, který překlene vzdálenost mezi rokem 1847 a dnekem; toto vydání bylo pro nás tak nečekané, e jsme na to u neměli čas.
Karel Marx a Bedřich Engels
Londýn 24. června 1872
Předmluva k druhému ruskému vydání z roku 1882[e]
První ruské vydání "Manifestu Komunistické strany" v Bakuninově překladu vylo počátkem edesátých let[f] v tiskárně "Kolokolu". Západ v něm (v ruském vydání Manifestu) mohl tehdy vidět pouhou literární kuriozitu. Dnes by byl takový názor nemoný.
Jak velmi omezenou oblast tehdy (v prosinci 1847) jetě zaujímalo proletářské hnutí, ukazuje nejlépe závěrečná kapitola Manifestu: Stanovisko komunistů k různým opozičním stranám v různých zemích. Chybějí tu právě - Rusko a Spojené státy. Byla to doba, kdy Rusko bylo poslední velkou zálohou vekeré evropské reakce a kdy vystěhovalectví do Spojených států pohlcovalo přebytečné proletářské síly Evropy. Obě tyto země zásobovaly Evropu surovinami a byly zároveň odbytiti pro její průmyslové výrobky. Obě tedy byly tehdy tak i onak pilíři stávajícího evropského řádu.
Jak docela jinak je tomu dnes! Právě evropské přistěhovalectví umonilo Severní Americe obrovskou zemědělskou výrobu, její konkurence otřásá evropským pozemkovým vlastnictvím - velkým i malým - v samých základech. Kromě toho umonilo Spojeným státům, aby exploatovaly své obrovské průmyslové zdroje tak energicky a v takovém rozsahu, e zakrátko musí zlomit dosavadní průmyslový monopol západní Evropy a zejména Anglie. Obě okolnosti působí zase zpětně revolučně na Ameriku. Malé a střední pozemkové vlastnictví farmářů, základ celého politického zřízení, podléhá pozvolna konkurenci obrovských farem; zároveň se v průmyslových oblastech poprvé vyvíjí početný proletariát a pohádková koncentrace kapitálů.
A co Rusko! Za revoluce z let 1848 a 1849 nali nejen evroptí panovníci, nýbr i evroptí buroové v ruské intervenci jedinou záchranu před proletariátem, který se právě probouzel. Car byl prohláen za hlavu evropské reakce. Dnes je v Gatčině váleným zajatcem revoluce,[g] a Rusko tvoří předvoj revoluční akce v Evropě.
Úkolem Komunistického manifestu bylo proklamovat neodvratně nastávající rozklad moderního buroazního vlastnictví. V Rusku vak nacházíme vedle rychle vzkvétající kapitalistické spekulace a teprve teď se vyvíjejícího buroazního pozemkového vlastnictví víc ne polovinu půdy ve společné drbě rolníků. Nyní jde o to: Můe ruská občina, sice u silně podkopaná forma starodávné společné drby půdy, přejít bezprostředně ve vyí formu komunistické společné drby? Anebo musí naopak dříve projít tým procesem rozkladu, v něm záleí historický vývoj Západu?
Jediná dnes moná odpověď na tuto otázku je: Stane-li se ruská revoluce signálem k proletářské revoluci na Západě, take se budou obě navzájem doplňovat, můe být nynějí ruské společné vlastnictví půdy východiskem komunistického vývoje.
Karel Marx a Bedřich Engels
Londýn 21. ledna 1882
Předmluva k německému vydání z roku 1883
Předmluvu k tomuto vydání musím bohuel podepsat sám. Marx, člověk, jemu je celá dělnická třída Evropy a Ameriky povinna větími díky ne komukoli jinému - odpočívá na highgateském hřbitově a jeho hrob zarůstá u první trávou. Po jeho smrti teprve nemůe být ani řeči o přepracování nebo doplnění Manifestu. Tím spíe pokládám za nutné, abych zde jetě jednou důrazně prohlásil:
Základní mylenka prostupující celý Manifest je ta, e hospodářská výroba a z ní nutně vyplývající rozčlenění společnosti kadé dějinné epochy tvoří základ politických a duchovních dějin této epochy; e ve shodě s tím (po rozkladu prvotně společné drby půdy) byly celé dějiny dějinami třídních bojů, bojů mezi vykořisovanými a vykořisujícími, mezi ovládanými a vládnoucími třídami na různých stupních společenského vývoje; e vak nyní tento boj dosáhl stupně, kdy vykořisovaná a utlačovaná třída (proletariát) se u nemůe osvobodit od vykořisující a utlačující ji třídy (buroazie), neosvobodí-li zároveň navdy celou společnost od vykořisování, útlaku a třídních bojů - tato základní mylenka patří jedině a výhradně Marxovi.[h]
Řekl jsem to u několikrát; ale právě nyní je nutné, aby to bylo uvedeno také před samým Manifestem.
B. Engels
Londýn 28. června 1883
Předmluva k angligkému vydání z roku 1888
Manifest byl vydán jako program Svazu komunistů, dělnického sdruení, které bylo zprvu výhradně německé, později mezinárodní; byla to za politických poměrů na evropském kontinentě před rokem 1848 samozřejmě tajná organizace. Na sjezdu Svazu, který se konal v listopadu 1847 v Londýn, byli Marx a Engels povřeni, aby připravili k vydání úplný teoretický a praktický program strany. Rukopis, napsaný německy, byl v lednu roku 1848, několik týdnů před francouzskou revolucí z 24. února, poslán londýnskému vydavateli. Francouzský překlad vyel v Paříi krátce před červnovým povstáním z roku 1848. První anglický překlad, pořízený slečnou Helenou Macfarlanovou, přinesl list George Juliana Harneyho "Red Republican" roku 1850 v Londýně. Vydalo také dánské a polské vydání.
Poráka paříského povstání z června 1848 - této první velké bitvy mezi proletariátem a buroazií - zatlačila sociální a politické snahy evropské dělnické třídy na čas opět do pozadí. A tak se stejně jako před únorovou revolucí vedl boj o nadvládu opět jen mezi různými skupinami majetné třídy; dělnická třída se musela omezit na to, e bojovala za prostor pro politickou činnost, a zaujmout postavení krajního křídla buroazních radikálů. Samostatná proletářská hnutí, kdekoli jetě projevovala známky ivota, byla nemilosrdně rozdrcena. Tak pruská policie vyslídila ústřední výbor Svazu komunistů, který tehdy sídlil v Kolín nad Rýnem. Jeho členové byli pozatýkáni a po osmnáctiměsíčním věznění byli v říjnu 1852 postaveni před soud. Tento proslulý Kolínský proces proti komunistům trval od 4. října do 12. listopadu; sedm zatčených bylo odsouzeno k pevnostnímu vězení od tří do esti let.[i] Hned po vynesení rozsudku zbývající členové Svaz formálně rozpustili. Od té doby Manifest jako by upadl v zapomenutí.
Kdy evropská dělnická třída znovu nabrala dost sil k dalímu útoku na vládnoucí třídy, vzniklo Mezinárodní dělnické sdruení.[j] Ovem toto sdruení vytvořené výslovně proto, aby se vechen bojující evropský i americký proletariát semkl v jeden celek, nemohlo okamitě vyhlásit zásady obsaené v Manifestu. Internacionála musela mít dostatečně iroký program, aby byl přijatelný pro anglické tradeuniony, pro Proudhonovy přívrence ve Francii, Belgii, Itálii a panělsku a pro lassallovce[k] v Německu. Marx, který sestavil tento program ke spokojenosti vech stran, se plně spoléhal na intelektuální rozvoj dělnické třídy, který bude rozhodně plodem společných akcí a vzájemných diskusí. Samy události a zvraty v boji proti kapitálu, poráky jetě víc ne vítězství, musely lidem názorně ukázat, jak nedostatečné jsou jejich různé oblíbené veléky, a připravit cestu k dokonalejímu pochopení skutečných podmínek osvobození dělnické třídy. A Marx měl pravdu. Kdy se roku 1874 Internacionála rozpadla, byli u dělníci docela jiní, ne jací byli roku 1864. Proudhonismus ve Francii, lassallovství v Německu vymíraly, a dokonce i konzervativní anglické tradeuniony, ačkoli větinou u dávno přeruily s Internacionálou styky, se postupně dostávaly tak daleko, e jejich předseda mohl loňského roku jejich jménem ve Swansea prohlásit : "Kontinentální socialismus nás u neděsí."[l] A opravdu, zásady Manifestu si u prorazily do znané míry cestu u dělníků vech zemí.
Tak se Manifest sám dostal opět do popředí. Německý text vyel po roce 1850 několikrát znovu ve výcarsku, v Anglii a v Americe. Roku 1872 byl přeloen do angličtiny v New Yorku a byl otitěn ve "Woodhull and Claflin's Weekly". Podle této anglické verze byla pořízena francouzská v newyorském "Le Socialiste". Od té doby vyly v Americe přinejmením dva dalí anglické překlady, víceméně zkomolené, a jeden z nich byl přetitěn v Anglii. První ruský překlad pořízený Bakuninem vyel kolem roku 1863 v tiskárně Gercenova "Kolokolu" v enevě; dalí přeloený statečnou Věrou Zasuličovou, vyel rovně v enevě roku 1882.[m] Nové dánské vydání přináí roku 1885 "Social-demokratisk Bibliotek" v Kodani a nový francouzský překlad "Le Socialiste" v Paříi roku 1886.[n] Podle něho byla připravena panělská verze, která vyla roku 1886 v Madridě. Německé přetisky nebudu ani vypočítávat, je jich přinejmením dvanáct. Arménský překlad, který měl před několika měsíci vyjít v Cařihradě, nespatřil světlo světa, jak jsem se dověděl, protoe se nakladatel bál vydat knihu s Marxovým jménem a překladatel nechtěl přistoupit na to, aby překlad vyel jako jeho vlastní dílo. O dalích překladech do jiných jazyků jsem slyel, ale neviděl jsem je. A tak dějiny Manifestu obráejí do značné míry dějiny novodobého dělnického hnutí; dnes je to nesporně nejrozířenějí, nejmezinárodnějí dílo celé socialistické literatury, společný program, k němu se hlásí milióny dělníků od Sibiře a po Kalifornii.
Kdy byl napsán, nemohli jsme jej ovem nazvat socialistickým manifestem. Roku 1847 byli socialisty nazýváni jednak přívrenci různých utopických systémů: owenovci v Anglii, fourierovci ve Francii, z nich se dnes staly pouhé sekty, které pomalu odumírají; jednak nejrozmanitějí sociální arlatáni, kteří slibovali, e velijakým záplatováním odstraní vechny společenské zlořády, ani nějak ohrozí kapitál a zisky; v obou případech to byli lidé stojící mimo dělnické hnutí a hledající podporu spíe u "vzdělaných" tříd. Kdykoli se některá část dělnické třídy přesvědčila o nedostatečnosti pouhých politických převratů a prohlásila, e je nutná úplná přeměna společnosti, tato část se tehdy nazývala komunistická. Byl to jetě jakýsi surový, nepropracovaný, čistě instinktivní komunismus; přesto postihoval stěejní cíl a měl v dělnické třídě tolik vlivu, e zplodil utopický komunismus, Cabetův ve Francii a Weitlingův v Německu. Tak byl roku 1847 socialismus hnutím buroazním, kdeto komunismus hnutím dělnické třídy. Socialismus byl, alespoň na kontinentě, "sluné" hnutí; komunismus právě naopak. A protoe jsme od samého počátku zastávali názor, "e osvobození dělnické třídy musí být jen dílem dělnické třídy samé",[o] nemohli jsme být na pochybách, který z těchto dvou názvů musíme zvolit. A nejen to, od té doby jsme jej nikdy ani zdaleka nezavrhli.
Protoe Manifest je naím společným dílem, pokládám za svou povinnost konstatovat, e základní mylenka tvořící jádro Manifestu patří Marxovi. Je to mylenka, e způsob hospodářské výroby a směny, který převládá v určité historické epoe, a společenské zřízení, které z něho nutně vyplývá, tvoří základ, na něm vyrůstají a z něho jedině mohou být vysvětleny politické a duchovní dějiny této epochy; e tedy celé dějiny lidstva (od rozkladu prvobytné rodové společnosti s pospolnou drbou půdy) byly dějinami třídních bojů, zápasů mezi vykořisujícími a vykořisovanými, vládnoucími a utlačovanými třídami; e dějiny těchto třídních bojů tvoří vývojovou řadu, v ní bylo nyní dosaeno stupně, kdy se vykořisovaná a utlačovaná třída - proletariát - nemůe osvobodit z nadvlády vykořisující a vládnoucí třídy - buroazie - neosvobodí-li zároveň a jednou provdy celou společnost od jakéhokoli vykořisování a útlaku, od vech třídních rozdílů a třídních bojů.
K této mylence, která je podle mého mínění povolána sehrát v historii stejnou úlohu jako Darwinova teorie v biologii, jsme se oba postupně přibliovali u několik let před rokem 1845. Jak dalece jsem v tomto směru postoupil samostatně, ukazuje nejlépe moje "Postavení dělnické třídy v Anglii"[p]. Kdy jsem se vak na jaře roku 1845 znovu seel s Marxem v Bruselu, měl tuto mylenku u propracovánu a vyloil mi ji slovy téměř stejně jasnými, jakými jsem ji shrnul zde.
Z naí společné předmluvy k německému vydání z roku 1872 cituji:
"Třebae se poměry za posledních pětadvacet let značně změnily, jsou veobecné zásady vyloené v tomto Manifestu celkem i dnes jetě naprosto správné. Tu a tam by bylo třeba něco poopravit. Praktické uplatnění těchto zásad, jak prohlauje sám Manifest, bude vude a vdy záviset na historicky daných okolnostech, a proto se revolučním opatřením navrhovaným na konci oddílu II nepřikládá zvlátní váha. Dnes by tento odstavec zněl po mnoha stránkách jinak. Vzhledem k tomu, jak ohromné pokroky udělal od roku 1848 velký průmysl a jak se s ním zároveň zlepovala a roziřovala organizace dělnické třídy, vzhledem k praktickým zkuenostem nejprve únorové revoluce a jetě víc Paříské komuny, kdy měl proletariát poprvé po dva měsíce v rukou politickou moc, je dnes tento program místy zastaralý. Komuna podala zejména důkaz, e "dělnická třída nemůe prostě převzít hotovou státní mainérii a uvést ji do chodu pro své vlastní účely" (viz "Občanská válka ve Francii. Adresa generální rady Mezinárodního dělnického sdruení", Londýn, Truelove 1871, str. 15, kde je tato mylenka íře rozvedena). Dále je samozřejmé, e kritika socialistické literatury je dnes u neúplná, nebo sahá jen do roku 1847; právě tak poznámky o stanovisku komunistů k různým opozičním stranám (oddíl IV), ačkoli jsou v hlavních rysech i dnes jetě správné, jsou nyní v podrobnostech zastaralé u proto, e se politická situace úplně změnila a dějinný vývoj sprovodil ze světa větinu stran, které jsou tam uvedeny.
Manifest je vak historický dokument, který podle naeho názoru nemáme u právo měnit."
Anglický překlad, který nyní vychází, je dílem pana Samuela Moora, který také přeloil větí část Marxova "Kapitálu". Překlad jsme společně přehlédli a já jsem připojil několik vysvětlivek k historickým narákám.
Bedřich Engels
Londýn 30. ledna 1888
Předmluva k německému vydání z roku 1890
Od té doby, co byly napsány předchozí řádky,[q] je opět zapotřebí nového německého vydání Manifestu a Manifest měl také své osudy, o nich je třeba se zde zmínit.
Roku 1882 vyel v enevě druhý ruský překlad - od Věry Zasuličové; předmluvu k němu jsme napsali Marx a já. Německý originál rukopisu se mi bohuel ztratil, musím proto překládat nazpět z rutiny, čím práce nijak nezíská.[r] Předmluva zní:
"První ruské vydání "Manifestu komunistické strany" v Bakuninově překladu vylo počátkem edesátých let v tiskárně "Kolokolu". Tehdy ruské vydání tohoto spisu znamenalo pro západ nanejvý pouhou literární kuriozitu. Dnes u není takový názor moný. V jak omezené oblasti bylo proletářské hnutí rozířeno v době prvního uveřejnění Manifestu (v lednu 1848), ukazuje nejlépe závěrečná kapitola Manifestu: "Stanovisko komunistů k různým opozičním stranám". Chybějí tu předevím Rusko a Spojené státy. Byla to doba, kdy Rusko bylo poslední velkou zálohou evropské reakce a kdy vystěhovalectví do Spojených států pohlcovalo přebytečné síly evropského proletariátu. Obě země zásobovaly Evropu surovinami a byly zároveň odbytiti pro její průmyslové výrobky. Obě tedy byly tak či onak oporami evropského společenského řádu.
Jak se to dnes vechno změnilo! Právě evropské přistěhovalectví umonilo obrovský rozvoj severoamerického zemědělství, který svou konkurencí otřásá velkým i malým pozemkovým vlastnictvím v samých jeho základech. Zároveň umonilo Spojeným státům, aby zahájily exploataci svých bohatých průmyslových zdrojů, a to tak energicky a v takovém rozsahu, e to zakrátko musí učinit konec dosavadnímu průmyslovému monopolu západní Evropy. A obě tyto okolnosti působí také zpětně revolučně na Ameriku. Malé a střední pozemkové vlastnictví farmářů, kteří sami pracují, základ celého politického řádu Ameriky, podléhá zvolna konkurenci obrovských farem, zatímco se zároveň v průmyslových oblastech poprvé tvoří početný proletariát vedle pohádkové koncentrace kapitálů.
Přejděme k Rusku. Za revoluce z let 1848 a 1849 viděli nejen evroptí panovníci, nýbr i evroptí buroové v ruské intervenci jedinou záchranu před proletariátem, který tehdy právě poznával teprve své síly. Prohlásili cara za hlavu evropské reakce. Dnes sedí v Gatčině jako válečný zajatec revoluce a Rusko tvoří předvoj revolučního hnutí v Evropě.
Úkolem Komunistického manifestu bylo proklamovat neodvratný zánik dneního buroazního vlastnictví. V Rusku vak nacházíme vedle horečně se rozvíjejícího kapitalistického zřízení a teprve se tvořícího buroazního pozemkového vlastnictví víc ne polovinu půdy ve společné drbě rolníků.
Nyní jde o to: můe ruská občina, tato ostatně u silně naruená forma prvobytné společné drby půdy, přejít bezprostředně ve vyí, komunistickou formu drby půdy, nebo musí dříve projít tým procesem rozkladu, který se projevuje v historickém vývoji Západu?
Jediná dnes moná odpověď na tuto otázku je: Stane-li se ruská revoluce signálem k dělnické revoluci na Západ, take se budou obě navzájem doplňovat, pak můe být dnení ruské společné vlastnictví půdy východiskem komunistického vývoje.
V tée době vyel v enevě nový polský překlad "Manifest komunistyczny".
Dále vyel nový dánský překlad v "Social-demokratisk Bibliotek, Kobenhavn 1885". Není bohuel zcela úplný; některá závaná místa, s nimi si překladatel zřejmě nevěděl rady, jsou vynechána a i jinak se zde tu a tam objevují stopy uspěchanosti, které působí tím nepříjemněji, e při trochu větí pečlivosti to mohl být, jak je na práci vidět, výborný překlad.
Roku 1886 vyel nový francouzský překlad v paříském "Le Socialiste" - nejlepí ze vech, které dosud vyly.
Po něm byl tého roku uveřejněn panělský překlad, nejdříve v madridském "El Socialista" a potom jako broura "Manifiesto del Partido Comunista" por Carlos Marx y F. Engels, Madrid, Administración de "El Socialista, Hernán Cortés 8.
Jako kuriozitu jetě uvádím, e roku 1887 byl jednomu cařihradskému nakladateli nabídnut rukopis arménského překladu; tento dobrý mu se vak neodváil vytisknout něco, co neslo Marxovo jméno, a mínil, e by se překladatel měl raději sám podepsat jako autor, ale ten to odmítl.
Kdy byl v Anglii několikrát znovu otitěn některý z více i méně nesprávných amerických překladů, vyel konečně roku 1888 autentický překlad. Pořídil jej můj dobrý přítel Samuel Moore a před tiskem jsme jej oba znovu prohlédli. Má název "Manifesto of the Communist Party" by Karl Marx and Frederick Engels. Authorized English Translation, edited and annotated by Frederick Engels, 1888, London, William Reeves, 185 Fleet St. E. C. Některé poznámky z tohoto vydání jsem převzal sem.
Manifest měl svůj vlastní osud. Kdy vyel, byl (jak dokazují překlady, o nich se mluví v první předmluvě) naden uvítán tehdy jetě nepříli početným předvojem vědeckého socialismu, ale brzy byl zatlačen do pozadí reakcí, která nastala po poráce paříských dělníků v červnu 1848, a nakonec byl odsouzením kolínských komunistů v listopadu 1852 dán "pořadem práva" do klatby. Kdy zmizelo z jevitě veřejného ivota dělnické hnutí, datující se od únorové revoluce, ustoupil do pozadí i Manifest.
Jakmile evropská dělnická třída znovu dostatečně zesílila, aby mohla podniknout nový nápor na moc panujících tříd, vzniklo Mezinárodní dělnické sdruení. Jeho cílem bylo sjednotit vechny bojeschopné síly dělnické třídy Evropy a Ameriky v jednu velkou armádu. Nemohlo proto vycházet ze zásad vyloených v Manifestu. Muselo mít program, který by neuzavíral dveře anglickým tradeunionům, francouzským, belgickým, italským a panělským proudhonovcům a německým lassallovcům.[s] Tento program - úvodní část ke stanovám Internacionály[t] - vypracoval Marx s takovým mistrovstvím, e to museli uznat i Bakunin a anarchisté. Marx si byl plně jist konečným vítězstvím tezí vyslovených v Manifestu a spoléhal přitom jedině na intelektuální rozvoj dělnické třídy, který musel nezbytně vzejít ze společných akcí a z diskuse. Události a zvraty v boji proti kapitálu, poráky jetě víc ne úspěchy, musely bojujícím ukázat nedostatečnost jejich dosavadních veléků a učinit jejich hlavy přístupnějími důkladnému pochopení skutečných podmínek osvobození dělnictva. A Marx měl pravdu. Roku 1874, při rozputění Internacionály, byla dělnická třída zcela jiná ne roku 1864 při jejím zaloení. Proudhonismus v románských zemích a specifické lassallovství v Německu byly v posledním taení, a dokonce i tehdejí ultrakonzervativní anglické tradeuniony se postupně dostaly tak daleko, e předseda sjezdu ve Swansea roku 1887 mohl jejich jménem prohlásit: "Kontinentální socialismus nás u neděsí." Avak roku 1887 byla kontinentálním socialismem téměř u jen teorie hlásaná v Manifestu. A tak dějiny Manifestu obráejí do jisté míry dějiny moderního dělnického hnutí od roku 1848. Dnes je Manifest bezesporu nejrozířenějím, nejmezinárodnějím výtvorem celé socialistické literatury, společným programem mnoha miliónů dělníků vech zemí od Sibiře a po Kalifornii.
A přece, kdy vyel, nemohli jsme jej nazvat socialistickým manifestem. Roku 1847 byli socialisty nazýváni lidé dvojího druhu. Jednak přívrenci různých utopických systémů, zejména owenovci v Anglii a fourierovci ve Francii; oba tyto směry se u tehdy scvrkly na pouhé ponenáhlu vymírající sekty. Jednak nejrozmanitějí sociální mastičkáři, kteří se snaili různými veléky a velijakým přítipkařením odstranit společenské zlořády a přitom ani v nejmením neublíit kapitálu a zisku. V obou případech to byli lidé stojící mimo dělnické hnutí a hledající podporu spí u "vzdělaných" tříd. Naproti tomu ta část dělnictva, která byla přesvědčena o nedostatečnosti pouhých politických převratů a poadovala podstatné přetvoření společnosti, se tehdy nazývala komunistická. Byl to komunismus jen zhruba opracovaný, jen instinktivní, někdy trochu drsný; byl vak dost silný, aby zplodil dva systémy utopického komunismu, ve Francii Cabetův "ikarský", v Německu Weitlingův. Socialismus znamenal roku 1847 buroazní hnutí, komunismus dělnické. Socialismus, alespoň na kontinentě, měl přístup do salónů, komunismus právě naopak. A poněvad jsme u tehdy velmi rozhodně zastávali názor, e "osvobození dělníků musí být dílem dělnické třídy samé", nemohli jsme být ani chvíli na pochybách, který z těchto dvou názvů máme zvolit. Také později nás nikdy nenapadlo jej odmítat.
"Proletáři vech zemí, spojte se!" Jen několik málo hlasů odpovědělo, kdy jsme vykřikli tato slova do světa před dvaačtyřiceti lety, v předvečer paříské revoluce, první, v ní proletariát vystoupil s vlastními poadavky. Ale 28. září 1864 se sjednotili proletáři větiny západoevropských zemí v Mezinárodním dělnickém sdruení slavné paměti. Sama Internacionála ila ovem jen devět let. e vak věčný svazek proletářů vech zemí, který Internacionála zaloila, jetě ije, e je jetě pevnějí ne kdy předtím, to dosvědčuje nejlépe právě dnení den. Nebo dnes, kdy píi tyto řádky, koná evropský a americký proletariát přehlídku svých bojových sil, poprvé zmobilizovaných v jednu armádu, pod jedním praporem a za jeden nejblií cíl: za uzákonění normálního osmihodinového pracovního dne, který proklamoval u enevský kongres Internacionály roku 1866 a potom znovu paříský dělnický kongres roku 1889.[u] A podívaná dneního dne ukáe kapitalistům a statkářům vech zemí, e dnes se proletáři vech zemí opravdu sjednotili.
Ké by Marx stál jetě vedle mne, aby to viděl na vlastní oči!
B. Engels
Londýn 1. května 1890
Předmluva k polskému vydání z roku 1892
Potřeba nového polského vydání "Komunistického manifestu" nutí k některým úvahám.
Předevím je pozoruhodné, e Manifest se v poslední dob stal měřítkem stupně rozvoje velkého průmyslu na evropském kontinentě. Tou měrou, jak se v některé zemi rozvíjí velký průmysl, volají i dělníci této země stále naléhavěji po tom, aby jim bylo objasněno jejich postavení jako dělnické třídy vůči majetným třídám, íří se mezi nimi socialistické hnutí a vzrůstá poptávka po Manifestu. Take podle toho, kolik výtisků Manifestu bylo rozířeno v jazyce té které země, lze dost přesně odhadnout nejen stav dělnického hnutí, nýbr i stupeň rozvoje velkého průmyslu v této zemi.
Nové polské vydání je tedy výrazem rozhodného pokroku polského průmyslu. A nemůe být pochyb, e k tomuto pokroku od posledního vydání před deseti lety skutečně dolo. Ruské Polsko, Kongresovka[v], se stalo velkou průmyslovou oblastí ruské říe. Zatímco ruský velký průmysl je sporadicky rozptýlen - část u Finského zálivu, část v centru (Moskva a Vladimír), třetí část u Černého a Azovského moře, dalí jsou pak roztroueny jetě jinde - je polský velký průmysl stěsnán na poměrně malém prostoru a tato koncentrace mu přináí výhody i nevýhody. Výhody uznali konkurující rutí továrníci, kdy ádali ochranná cla proti Polsku, třebae si touebně přejí Poláky porutit. Nevýhody - pro polské továrníky a pro ruskou vládu - se projevují v tom, e se mezi polskými dělníky rychle íří socialistické ideje a vzrostá poptávka po Manifestu.
Rychlý rozvoj polského průmyslu, který předstihl ruský, je vak přímo novým důkazem nezdolné ivotní síly polského národa a novou zárukou jeho přítí národní obnovy. Obnovení nezávislého silného Polska není vak jen věcí Poláků, nýbr nás vech. Upřímná mezinárodní spolupráce evropských národů se můe uskutečnit jen tehdy, bude-li kadý z těchto národů naprostým pánem ve svém domě. Revoluce z roku 1848, v ní proletářtí bojovníci bojovali pod proletářským praporem koneckonců za to, co měla udělat buroazie, prosadila také prostřednictvím vykonavatelů své poslední vůle Ludvíka Bonaparta a Bismarcka nezávislost Itálie, Německa, Uher; ale Polsko, které od roku 1792 udělalo pro revoluci víc ne vechny tyto tři země dohromady, toto Polsko bylo ponecháno osudu, kdy roku 1863 podlehlo desateronásobné ruské přesile. lechta nebyla s to nezávislost Polska ani udret, ani znovu vybojovat; buroazii na ní dnes přinejmením nezáleí. A přece je nezávislost Polska pro harmonickou spolupráci evropských národů nezbytná.[w] Můe ji vybojovat jen mladý polský proletariát, a u něho je v dobrých rukou. Nebo dělníci celé ostatní Evropy potřebují nezávislost Polska právě tak jako sami poltí dělníci.
B. Engels
Londýn 10. února 1892
Italskému čtenáři.
Předmluva k italskému vydání z roku 1893Uveřejnění "Manifestu Komunistické strany" se takřka na den kryje s 18. březnem 1848, s revolucemi v Miláně a v Berlíně, které byly povstáním dvou národů, z nich jeden ije uprostřed evropského kontinentu, druhý uprostřed Středozemního moře; dvou národů, které do té doby oslabovala rozdrobenost a vnitřní sváry, a proto se dostaly pod cizí panství. Zatímco Itálie byla podřízena rakouskému císaři; muselo Německo snáet sice ne tak bezprostřední, ale neméně citelné jeho cara vech Rusů. Důsledky 18. března 1848 zbavily Itálii a Německo této potupy; jestlie oba tyto velké národy byly v letech 1848-1871 rekonstituovány a do jisté míry navráceny samy sobě, stalo se to, jak řekl Karel Marx, protoe lidé, kteří potlačili revoluci z roku 1848, se nechtě stali vykonavateli jejího odkazu.[x]
Tato revoluce byla vude dílem dělnické třídy; dělnická třída postavila barikády a nasadila ivoty. Pouze pařítí dělníci měli, kdy svrhávali vládu, rozhodný úmysl svrhnout panství buroazie. Ale přestoe si byli velmi dobře vědomi, e mezi jejich třídou a buroazií existuje smrtelný antagonismus, ani hospodářský pokrok země, ani intelektuální vývoj francouzských dělnických mas nedosáhl takového stupně, který by umonil přestavbu společnosti. Plody revoluce tedy v podstatě sklidila kapitalistická třída. V jiných zemích, v Itálii, Německu, Rakousku, v Uhrách[y], nedělali dělníci z počátku nic jiného, ne e pomáhali buroazii k moci. Ale v ádné zemi není moné panství buroazie bez národní nezávislosti. Revoluce z roku 1848 musela tedy přinést jednotu a nezávislost národům, které ji dosud neměly: Itálii, Německu, Uhrám; a pak přijde na řadu Polsko.
Nebyla-li tedy revoluce z roku 1848 socialistická, pak socialistické revoluci proklestila cestu a připravila pro ni půdu. Buroazní zřízení podnítilo v posledních pětačtyřiceti letech ve vech zemích rozmach velkého průmyslu a vytvořilo tím vude početný, stmelený a silný proletariát; zplodilo tak, řečeno slovy Manifestu, své vlastní hrobaře. Bez obnovení nezávislosti a jednoty kadého evropského národa by se nemohla uskutečnit ani internacionální jednota proletariátu, ani klidná a rozumná spolupráce těchto národů pro společné cíle. Zkuste si jen představit společnou internacionální činnost italských, uherských, německých, polských, ruských dělníků za politických poměro před rokem 1848!
Bitvy roku 1848 nebyly tedy marné; neprolo marně ani pětačtyřicet let, které nás dělí od této revoluční etapy. Plody dozrávají, a přeji si jen, aby uveřejnění tohoto italského překladu bylo dobrou předzvěstí pro vítězství italského proletariátu, jako jí bylo uveřejnění originálu pro mezinárodní revoluci.
Manifest plně uznává revoluční roli, kterou hrál kapitalismus v minulosti. Prvním kapitalistickým národem byla Itálie. Zánik feudálního středověku, příchod moderní kapitalistické éry je charakterizován grandiózní postavou: je to Ital Dante, poslední básník středověku a zároveň první básník novověku. Dnes, stejně jako kolem roku 1300, nastupuje nová historická éra. Dá nám Itálie nového Danta, který ohlásí zrod této nové, proletářské éry?
Bedřich Engels
Londýn 1. únor a 1893
__________________________________
Poznámky:
a Předmluvy jsou přetitěné z vydání z roku 1974, nakladatelství Svoboda. (kb)
b Názvy předmluv byly vesměs doplněny vydavateli.
c Únorová revoluce ve Francii roku 1848 byla vyvrcholením odporu proti reimu červencové monarchie, který byl nezastřeným panstvím úzké nejbohatí vrstvy finančníků. Veobecným povstáním 22.-24. února 1848 byl svren Ludvík Filip Orleánský a prohláena druhá republika (1848-1852). Prozatímní vláda, sloená hlavně z umírněných republikánů, provedla vak demokratické reformy jen částečně. Buroazně demokratickou revoluci brzdil zejména konzervativní tlak venkova. Kdy vláda nevyřeila dělnickou otázku a nakonec uzavřela i národní dílny, které měly zabránit nezaměstnanosti, propuklo 23. června 1848 v Paříi dělnické povstání, které si kladlo za cíl zřídit sociální republiku. Poráka červnového povstání vedla k posílení "výkonné moci" (Cavaignac) a k přijetí ústavy, je dávala velkou pravomoc presidentu republiky (byl jím 10. prosince 1848 zvolen Ludvík Bonaparte). K moci přila monarchistická "strana pořádku".
d Paříská komuna 1871, revoluční vláda dělnické třídy vytvořená proletářskou revolucí v Paříi. Byla to první vláda proletářské diktatury v dějinách. Existovala 72 dní (18. března - 28. května 1871). Bezprostřední pohnutkou zrodu revoluční Paříské komuny byly události prusko-francouzské války 1870-71, které zrevolucionovaly nejen francouzské dělnictvo, ale i drobné řemeslníky a ti v době obléhání Paříe německými vojsky vytvořili společně národní gardu k obraně města. Postup reakčního Národního shromádění a vlády v čele s A. Thiersem, zejména snaha odzbrojit paříské dělníky a uvěznit členy ústředního výboru národní gardy, vedl k vypuknutí spontánního povstání paříského dělnictva a národních gard proti buroaznímu Národnímu shromádění a Thiersově vládě, která prchla do Versailles. Moc tak přela 18. března do rukou dělnické třídy a s ní spojené maloburoazie. Dne 29. března se konaly volby Paříské komuny, která pak byla 28. března slavnostně vyhláena. Politicky bylo její sloení značně různorodé (proudhonisté, blanquisté, novojakobíni, aj., mezi nimi 2-3 členové blízcí marxismu). Paříská komuna provedla řadu revolučních opatření: odstranění byrokratické mainérie a stálé armády, povinnou kolní docházku, zrovnoprávnění en, odluku církve od státu, svěření závodů oputěných majiteli dělníkům, zlepení postavení dělnictva (vyí mzdy, přesídlení do bytů buroazie, zruení pokut) aj. Současně se vak Paříská komuna dopustila závaných omylů: nekonfiskovala ohromné sumy, uloené ve Francouzské bance (3 mld. franků), nepostupovala dost rozhodně proti reakční versailleské vládě a jejím agentům v Paříi, nepečovala soustavně o organizaci a vyzbrojení revoluční armády; nedovedla se spojit s francouzským venkovem a zůstala tak v izolaci, 21. května vtrhla stotřicetitisícová Thiersova armáda za pomoci Prusů do Paříe. Přes velikou obětavost a statečnost revolučních dělníků při obraně města byla Paříská komuna po týdenních pouličních bojích 28. května poraena.
e Tato předmluva je poslední předmluvou k Manifestu napsanou společně Marxem a Engelsem. Existuje ve dvou německých verzích: v původním znění z 21. ledna 1882 a ve zpětném překladu z rutiny, který pořídil Engels roku 1890 pro předmluvu k novému německému vydání. Pro překlad do četiny bylo pouito původní verze.
f První ruský překlad Manifestu vydala roku 1869 enevská tiskárna "Volnaja russkaja tipografija", která do roku 1867 patřila Gercenovi. Bakunin jako překladatel text na několika místech zkomolil.
g Gatčina - zámek u Petrohradu, v něm se zdroval car ze strachu před teroristickými akcemi.
h "K této mylence," pravím v předmluvě k anglickému překladu, "která je podle mého mínění předurčena, aby měla pro historickou vědu stejně pokrokový význam jako Darwinova teorie pro přírodovědu - k této mylence jsme se oba postupně přibliovali u několik let před rokem 1845. Jak dalece jsem v tomto směru postoupil samostatně, ukazuje moje "Postavení dělnické třídy v Anglii". Kdy jsem se vak na jaře roku 1845 znovu seel s Marxem v Bruselu, měl tuto mylenku propracovánu a vyloil mi ji slovy téměř stejně jasnými, jakými jsem ji shrnul zde." (Engelsova poznámka k německému vydání z roku 1890.)
i V procesu konaném v Kolíně nad Rýnem roku 1852 bylo postaveno před soud jedenáct členů Svazu komunistů. Na základě takzvané "Knihy protokolů" ze zasedání ústředního výboru Svazu a jiných falzifikátů vyrobených pruskou tajnou policí byli obalováni z velezrady. Politické pozadí procesu i celou podlost pruáckého policejního systému ukazuje Marx v "Odhaleních o kolínském procesu proti komunistům" (Spisy 8, str. 443-508).
j Mezinárodní dělnické sdruení (I. internacionála), první mezinárodní organizace proletariátu, zaloená 28. září 1864. Její vznik vyvolala potřeba jednotné mezinárodní organizace proletariátu, která by byla s to čelit stále rostoucí a upevňující se politické i vojenské mezinárodní organizovanosti buroazie. Svou činností v generální radě I. Internacionály se Marx se svými spolupracovníky snail dát mezinárodnímu dělnickému hnutí vědecký socialistický program, aby na jeho základě mohly být vytvořeny politické strany proletariátu v jednotlivých zemích. Vypracoval zejména ustavující dokument, tzv. Inaugurační adresu MDS a Prozatímní stanovy (21.-27. října 1867). Historickým významem I. Internacionály bylo, jak praví Lenin, e "poloila základ mezinárodní organizaci pracujících pro přípravu jejich revolučního náporu na kapitál".
I. internacionála měla významný historický podíl na vítězství marxismu proti maloburoázním názorům proudhonismu, lassallovství, anarchismu (bakuninismu), blanquismu a tradeunionismu. - Po roce 1872 téměř přeruila svou činnost a 1876 byla na konferenci ve Filadelfii oficiálně prohláena za rozputěnou, nebo splnila své historické poslání a její forma ji neodpovídala potřebám tehdejího stupně vývoje dělnického hnutí.
k Lassalle osobně nám vdycky prohlaoval, e je Marxovým ákem, a jako takový stál na půdě Manifestu. Ale ve své veřejné agitaci v letech 1862 a 1564 neel na poadavek výrobních drustev podporovaných státním úvěrem. (Engelsova poznámka.)
l Jde o projev předsedy městské rady tradeunionů ve Swansea Bevana, přednesený na výročním sjezdu roku 1887.
m Pro druhé ruské vydání s předmluvou autorů přeloil Komunistický manifest G. V. Plechanov, jak vyplývá z Engelsova doslovu k práci "O sociálních poměrech v Rusku" (1894) (srov. Spisy 22, str.. 482). Rovně Plechanov poznamenává v pozdějím ruském vydání Manifestu (1900), e překlad pro 2. ruské vydání z r. 1882 je jeho dílem.
n Francouzský překlad Laury Lafarguové vycházel v listu "Le Socialiste" od 29. srpna do 7. listopadu 1885 a knině byl vydán v Paříi 1886.
o Úvodní slova Stanov Mezinárodního dělnického sdruení (I. internacionály) ve vech jejich vydání (viz Marx-Engels, Spisy 19, str. 46 a 568; sv. 17, str, 484).
p "The Condition on the Working Class in England in 1844". By Frederick Engels. Translated by Florence K. Wischnewetzky, New York, Lovell - London, W. Reeves, 1888. (Původní poznámka)
q Engels míní svou předmluvu k německému vydání Manifestu z roku 1883
r Německý originál Marxovy předmluvy k 2. Ruskému vydání Manifestu, který se Engelsovi ztratil, byl nalezen a je uchován v archívu IML v Moskvě.
s Lassalle se osobně vůči nám vdycky prohlaoval za "áka" Marxova a stál jako takový na půdě Manifestu. Jinak tomu bylo s těmi jeho přívrenci, kteří se nedostali za poadavek výrobních drustev se státním úvěrem a dělili celou dělnickou třídu na stoupence státní moci a na stoupence svépomoci. (Engelsova poznámka.)
t Marx-Engels, Spisy 16, str. 46-49.
u enevský kongres I. Internacionály se konal 3.-8. září 1866. Přijal est rezolucí: o mezinárodním sjednocení vech akcí, o uzákonění osmihodinového pracovního dne, o práci dětí a en, o práci drustev, o odborech, o stálých armádách. Schválil také stanovy a organizační řád Mezinárodního dělnického sdruení.
Paříský dělnický kongres - Mezinárodní socialistický dělnický kongres, který se konal v Paříi od 14. do 20. července 1889 a byl fakticky ustavujícím kongresem Druhé internacionály.
v Kongresovka - část Polska, která pod oficiálním názvem Království polské připadla z usnesení vídeňského kongresu z let 1814-1815 Rusku.
w Tato věta je v polském vydání z r. 1892 vynechána.
x Sazba prvního vydání Manifestu trvala téměř celý únor. Jeho expedice byla ukončena teprve 19. března 1848. Mylenka, e kontrarevoluce je nucena plnit úkoly revoluce, se opakuje i v jiných článcích.
y Tato slova jsou v italském překladu z r. 1893 vynechána.