Marxistický internetový archiv - Česká sekce
Karel Marx a Bedřich Engels
Manifest komunistické strany
Evropou obchází straidlo - straidlo komunismu. Ke svaté tvanici na toto straidlo se spojily vechny mocnosti staré Evropy - pape i car, Metternich i Guizot, francouztí radikálové i němečtí policajti.
Kde je opoziční strana, která by nebyla svými vládnoucími odpůrci vykřičena jako komunistická, kde je opoziční strana, která by opět potupnou výtku komunismu nevmetla ve tvář jak pokrokovějím opozičníkům, tak i svým reakčním odpůrcům?
Z této zkuenosti vyplývá dvojí.
Komunismus je ji uznáván vemi evropskými mocnostmi za moc.
Je svrchovaný čas, aby komunisté otevřeně před celým světem vyloili své názory, své cíle a své snahy a proti báchorkám o straidle komunismu postavili manifest strany samé.
Proto se v Londýně shromádili komunisté nejrůznějích národností a sepsali tento manifest, který uveřejní v jazyku anglickém, francouzském, německém, italském, vlámském a dánském.
I.
Buroové a proletáři[a]
Dějiny vech dosavadních společností[b] jsou dějinami třídních bojů.
Svobodný a otrok, patricij a plebejec, baron a nevolník, cechovní mistr[c] a tovary, vedli nepřetritý boj, tu skrytý, tu otevřený, boj, který pokadé skončil revolučním přetvořením celé společnosti nebo společným zánikem bojujících tříd.
V dřívějích dějinných epochách se téměř vude setkáváme s úplným rozčleněním společnosti na různé stavy, s pestrou stupnicí různého společenského postavení. Ve starém Římě jsou to patricijové, rytíři, plebejci, otroci; ve středověku feudální páni, vazalové, cechovní mistři, tovaryi, nevolníci a kromě toho je v téměř kadé z těchto tříd zase zvlátní odstupňování.
Moderní buroazní společnost, vzelá ze zániku feudální společnosti, třídní protiklady neodstranila. Přinesla jen nové třídy, nové podmínky útisku a nové formy boje místo starých.
Nae epocha, epocha buroazie, se vak vyznačuje tím, e třídní protiklady zjednoduila. Celá společnost se stále více těpí na dva velké nepřátelské tábory, na dvě velké, přímo proti sobě stojící třídy: buroazii a proletariát.
Ze středověkých nevolníků vzeli svobodní obyvatelé prvních měst; z tohoto novousedlého měťanstva se vyvinuly první prvky buroazie.
Objevení Ameriky a obeplutí Afriky otevřeli vzmáhající se buroazii nové pole působnosti. Východoindický a čínský trh, kolonizace Ameriky, směna s koloniemi, rozmnoení směných prostředků a zboí vůbec způsobily dosud nevídaný rozkvět obchodu, mořeplavby a průmyslu, a tím rychlý rozvoj revolučního ivlu v rozpadající se feudální společnosti.
Dosavadní feudální nebo cechovní způsob průmyslové výroby nestačil u poptávce, rostoucí zároveň s novými trhy. Jeho místo zaujala manufaktura. Cechovní mistři byli vytlačeni průmyslovým středním stavem; dělba práce mezi různými korporacemi ustoupila dělbě práce přímo v jednotlivé dílně.
Ale trhy stále rostly, poptávka stále stoupala. Ani manufaktura u nestačila. Tu pára a stroje provedly revoluci v průmyslové výrobě. Namísto manufaktury nastoupil moderní velký průmysl, namísto průmyslového středního stavu nastoupili průmysloví milionáři, velitelé celých průmyslových armád, moderní buroové.
Velký průmysl vytvořil světový trh, připravený objevením Ameriky. Světový trh vyvolal nesmírný rozvoj obchodu, mořeplavby a pozemních komunikací. To působilo zpětně na rozíření průmyslu a tou měrou, jak rostl průmysl, obchod, mořeplavba a eleznice, rozvíjela se i buroazie, rozmnoovala své kapitály a zatlačovala do pozadí vechny třídy dochované ze středověku.
Vidíme tedy, jak sama novodobá buroazie je produktem dlouhého vývojového procesu, řady převratů ve způsobu výroby a směny.
Kadý z těchto stupňů vývoje buroazie byl provázen odpovídajícím politickým pokrokem. Buroazie - za panství feudálních pánů utlačovaný stav, v komuně[d] ozbrojené a samosprávné sdruení, zde nezávislá městská republika, tam třetí poplatný stav monarchie[e], pak za dob manufaktury protiváha lechty ve stavovské nebo absolutní monarchii, hlavní základ velikých monarchií vůbec, si konečně po vytvoření velkého průmyslu a světového trhu vybojovala v moderním zastupitelském státě výhradní politické panství. Moderní státní moc je jen výborem, které spravuje společné záleitosti celé buroazní třídy.
Buroazie sehrála v dějinách neobyčejně revoluční úlohu.
Kde se buroazie zmocnila panství, tam zničila vechny feudální, patriarchální, idylické poměry. Bezohledně zpřetrhala pestré feudální svazky, poutající člověka k jeho přirozenému představenému, a neponechala mezi lidmi ádný jiný svazek ne holé sobectví, ne bezcitné „placení hotovými“. Utopila v ledové vodě sobecké vypočítavosti posvátnou bázeň náboenského vytrení, rytířského nadení a osácké sentimentality. Proměnila osobní důstojnost člověka ve směnnou hodnotu a namísto nesčetně propůjčených a řádně nabytých svobod postavila jedinou bezohledně chladnou svobodu obchodu. Zkrátka, vykořisování zastřené náboenskými a politickými iluzemi nahradila vykořisováním otevřeným, nestoudným, přímým a bezcitným.
Buroazie zbavila vechny dosud ctihodné a s posvátným ostychem uctívané obory činnosti jejich svatozáře. Proměnila lékaře, právníka, pátera, básníka a mue vědy ve své placené námezdní pracovníky.
Buroazie strhla z rodinných vztahů jejich dojemně sentimentální závoj a převedla je na vztahy ryze penění.
Buroazie odhalila, e brutální projev síly, kterému se reakce tolik obdivuje u středověku, měl svůj vhodný doplněk v lenosti a zahálčivosti. Teprve ona ukázala, co zmůe lidská činnost. Stvořila zcela jiné zázraky, ne jsou egyptské pyramidy, římské vodovody a gotické katedrály, provedla zcela jiná taení ne stěhování národů a křiácké výpravy.
Buroazie nemůe existovat, ani stále vyvolává převraty ve výrobních nástrojích, ani tedy revolucionuje výrobní vztahy, a tím i vechny společenské vztahy. První podmínkou existence vech dřívějích průmyslových tříd bylo naproti tomu nezměněné zachování starého způsobu výroby. Buroazní epocha se od vech ostatních epoch odliuje neustálými převraty ve výrobě, ustavičnými otřesy vech společenských vztahů, věčnou nejistotou a pohybem. Vechny pevné, zakořeněné vztahy se svým doprovodem starých ctihodných představ a názorů se rozkládají, vechny nově utvořené zastarávají, dřív ne mohou zkostnatět. Vechno stavovské a ustálené valem mizí, vechno posvátné je znesvěcováno a lidé jsou nakonec donuceni podívat se na své ivotní postavení, na své vzájemné vztahy střízlivýma očima.
Potřeba stále více roziřovat odbytitě pro své výrobky tve buroazii po celé zeměkouli. Vude se musí ukazovat, vude zahnízdit, vude navazovat spojení.
Tím, e těí ze světového trhu, učinila buroazie výrobu a spotřebu vech zemí kosmopolitickou. K veliké alosti reakcionářů vzala průmyslu pod nohama národní půdu. Prastará národní průmyslová odvětví byla zničena a jsou denně dál ničena. Jsou vytlačována novými průmyslovými odvětvími, jejich zavedení se stává pro vechny civilizované národy ivotní otázkou, takovými odvětvími, která u nezpracovávají domácí suroviny, nýbr suroviny dováené z nejodlehlejích končin zeměkoule, a jejich tovární výrobky se spotřebovávají nejen ve vlastní zemi, nýbr zároveň ve vech světadílech. Místo starých potřeb, uspokojovaných výrobky vlastní země, vznikají nové potřeby, jejich uspokojení si vyaduje výrobky nejvzdálenějích zemí a podnebních pásem. Místo staré místní a národní soběstačnosti a uzavřenosti nastupuje vestranný styk a vestranná závislost národů na sobě navzájem. A to jak v materiální, tak v duevní produkci. Plody duevní činnosti jednotlivých národů se stávají obecným majetkem. Národní jednostrannost a omezenost se stává stále nemonějí a z četných národních a místních literatur se vytváří světová literatura.
Rychlým zdokonalováním vech výrobních nástrojů a nesmírně usnadněnou dopravou strhává buroazie vechny národy, i nejbarbartějí, na dráhu civilizace. Levné ceny jejího zboí jsou těké dělostřelectvo, jím srovnává se zemí vechny čínské zdi, jím donucuje ke kapitulaci nejzarytějí nenávist barbarům k cizincům. Nutí vechny národy, aby přijaly buroazní způsob výroby, nechtějí-li zaniknout; nutí je, aby u sebe doma zaváděly takzvanou civilizaci, tj. aby se staly buroy. Zkrátka, tvoří si svět podle vlastního obrazu a podoby.
Buroazie podrobila venkov panství měst. Vybudovala ohromná města, zvýila značně počet městského obyvatelstva proti venkovskému a vymanila tak značnou část obyvatelstva z tuposti venkovského ivota. Jako učinila venkov závislým na městech, učinila i barbarské i polobarbarské země závislými na zemích civilizovaných, rolnické národy na národech buroazních, Východ na Západu.
Buroazie stále víc odstraňuje roztřítěnost výrobních prostředků, majetku i obyvatelstva. Nahromadila obyvatelstvo na jednom místě, zcentralizovala výrobní prostředky a soustředila majetek v rukou několika málo lidí. Nutným důsledkem toho byla politická centralizace. Nezávislé, takřka jen svazky spojenectví spjaté provincie s různými zájmy, zákony vládami a cly byly stmeleny v jeden národ s jednou vládou, s jedním zákonodárstvím, s jedním národním třídním zájmem, s jedinou celní hranicí.
Buroazie vytvořila během sotva jednoho století svého třídního panství hromadnějí a obrovitějí výrobní síly ne vechny dřívějí generace dohromady. Podmanění přírodních sil, strojová výroba, pouití chemie v průmyslu a zemědělství, paroplavba, eleznice, elektrické telegrafy, obdělání celých světadílů, usplavnění řek, masy obyvatelstva jako ze země vydupané - které z minulých století tuilo, e v lůně společenské práce dřímají takové výrobní síly.
Viděli jsme tedy: výrobní a směnné prostředky, na jejich základ se vyvinula buroazie, byly vytvořeny ve feudální společnosti. Na jistém stupni vývoje těchto výrobních a směnných prostředků neodpovídaly u poměry, za nich feudální společnost vyráběla a směňovala - feudální organizace zemědělství a manufaktury, zkrátka feudální vlastnické vztahy - už vyvinutým výrobním silám. Brzdily výrobu, místo aby ji podporovaly. Staly se jejími okovy. Musely být rozbity, a byly rozbity.
Místo nich přišla svobodná konkurence se společenským a politickým zřízením sobě přiměřeným, s ekonomickým a politickým panstvím buroazní třídy.
Před naimi zraky se odehrává podobný pohyb. Buroazní výrobní a směnné vztahy, buroazní vlastnické vztahy, moderní buroazní společnost, která vykouzlila tak mohutné výrobní a směnné prostředky, e se podobá čaroději, který u není s to zvládnout podzemní mocnosti, je vyvolal v ivot. Dějiny průmyslu a obchodu jsou u po několik desetiletí jen dějinami vzpoury moderních výrobních sil proti moderním výrobním vztahům, proti vlastnickým vztahům, které jsou podmínkou existence buroazie a jejího panství. Stačí poukázat na obchodní krize, které se periodicky opakují a stále nebezpečněji ohroují existenci celé buroazní společnosti. Za obchodních krizí se pokadé ničí velká část nejen vyrobených produktů, nýbr i vytvořených u výrobních sil. Za těchto krizí propuká společenská epidemie, která by se vem dřívějím epochám zdála nesmyslná - epidemie nadvýroby. Společnost je pojednou vrena zpět do stavu dočasného barbarství; zdá se, e ji hladomor a veobecná pustošivá válka připravily o vechny ivotní prostředky; zdá se, e průmysl a obchod jsou zničeny - a proč? Protoe společnost má příli mnoho civilizace, příli mnoho ivotních prostředků, příli mnoho průmyslu, příli mnoho obchodu. Výrobní síly, které má k dispozici, neslouí u rozvoji buroazních vlastnických vztahů; naopak, zmohutněly příli pro tyto vztahy, které se stávají jejich brzdou; a jakmile začnou tyto překáky zdolávat, uvádějí celou buroazní společnost do nepořádku, ohroují existenci buroazního vlastnictví. Buroazní vztahy se staly tak těsnými, e u nepojmou bohatství, které vytvořily. - Čím překonává buroazie krize? Jednak vynuceným ničením celé masy výrobních sil, jednak dobýváním nových trhů a důkladnějím vyuitím starých. Čím tedy? Tím, e připravuje vestrannějí a mohutnějí krize a e zmenuje prostředky, jak krizím čelit.
Zbraně, jimi buroazie porazila feudalismus, se nyní obracejí proti ní samé.
Ale buroazie nejen ukula zbraně, které znamenají její smrt; zplodila také lidi, kteří se těchto zbraní chopí - moderní dělníky, proletáře.
Tou měrou, jak se rozvíjí buroazie, tj. kapitál, rozvíjí se také proletariát, třída moderních dělníků, kteří mohou existovat jen dotud, dokud nalézají práci, a kteří nalézají práci jen dotud, dokud jejich práce rozmnouje kapitál. Tito dělníci, kteří se musí prodávat kus po kuse, jsou zboím jako kadý jiný předmět obchodu, a proto jsou stejně vydáni napospas vem rozmarům konkurence, vem výkyvům trhu.
V důsledku vzrůstajícího používání strojů a dělby práce přestala být práce proletářů vůbec samostatnou, a tím přestala mít pro dělníka půvab. Dělník se stává pouhým přísluenstvím stroje, vyaduje se od něho pouze nejjednoduí, nejjednotvárnějí hmat, kterému se lze velmi snadno naučit. Náklady na dělníka se proto omezují téměř výhradně na ivotní prostředky nezbytné k jeho obivě a udrení jeho rodu. Ale cena kadého zboí, tedy i cena práce[219], se rovná jeho výrobním nákladům. Proto čím odpornějí se stává práce, tím nií je mzda. A nejen to: tou měrou, jak přibývá strojního zařízení a dělby práce, roste i množství práce, a u tím, e se prodluuje pracovní doba, anebo tím, e se poaduje za určitou dobu větí mnoství práce, e se zrychluje chod strojů atd.
Moderní průmysl proměnil malou dílnu patriarchálního mistra ve velkou továrnu průmyslového kapitalisty. Masy dělníků, směstnané v továrně, jsou organizovány po vojensku. Jako řadoví vojáci průmyslové armády jsou pod dozorem celé hierarchie poddůstojníků a důstojníků. Jsou nejen raby buroazní třídy, buroazního státu, kadého dne a kadé hodiny je také zotročuje stroj, dozorce a předevím sám jednotlivý buroa-továrník. Tato despocie je tím malichernějí, nenávistnějí a tím více pobuřuje, čím otevřeněji prohlauje za svůj cíl zisk.
Čím mení obratnosti a síly vyaduje ruční práce, tj. čím víc se vyvíjí moderní průmysl, tím víc je práce muů vytlačována prací en a dětí. Pro dělnickou třídu přestaly mít rozdíly pohlaví a stáří společenskou platnost. Existují u jen pracovní nástroje, které vyadují různé náklady podle stáří a pohlaví.
Kdy vykořisování dělníka továrníkem tak dalece skončí, e dostane hotově vyplacenou svou mzdu, vrhnou se na něho druhé části buroazie - domácí pán, kramář, majitel zastavárny aj.
Dosavadní nií vrstvy středních stavů - drobní průmyslníci, obchodníci a rentiéři, řemeslníci a rolníci - vechny tyto třídy klesají do řad proletariátu, zčásti proto, e jejich malý kapitál nestačí k provozu velkého průmyslu a podléhá v konkurenci s větími kapitalisty, zčásti proto, e jejich odborná zručnost je znehodnocována novými způsoby výroby. Tak se proletariát rekrutuje ze vech tříd obyvatelstva.
Proletariát prochází různými stupni vývoje. Jeho boj proti buroazii začíná hned jeho zrozením.
Zpočátku bojují jednotliví dělníci, potom dělníci jedné továrny, pak dělníci jednoho pracovního odvětví v jednom místě proti jednotlivému buroovi, který je přímo vykořisuje. Dělníci zaměřují své útoky nejen proti buroazním výrobním vztahům, nýbr i proti výrobním nástrojům samým; ničí cizí konkurenční zboí, rozbíjejí stroje, zapalují továrny, snaí se vydobýt nazpět ztracené postavení středověkého dělníka.
Na tomto stupni tvoří dělníci masu rozptýlenou po celé zemi a roztřítěnou konkurencí. Semknutí dělnických mas není jetě důsledkem jejich vlastního sjednocení, nýbr jen důsledkem sjednocení buroazie, která, aby dosáhla svých vlastních politických cílů, musí a prozatím jetě můe uvádět do pohybu vechen proletariát. Na tomto stupni nebojují tedy proletáři proti svým nepřátelům, nýbr proti nepřátelům svých nepřátel, proti zbytkům absolutní monarchie, pozemkovým vlastníkům, neprůmyslovým buroům, maloburoům. Celý dějinný pohyb je tak soustředěn v rukou buroazie; kadé vítězství, které je takto vybojováno, je vítězstvím buroazie.
Ale s rozvojem průmyslu se proletariát nejen rozmnouje; shlukuje se také ve větí masy, jeho síla roste a proletariát si ji stále více uvědomuje. Zájmy a ivotní podmínky uvnitř proletariátu se stále víc vyrovnávají podle toho, jak stroje stále víc stírají rozdíly mezi jednotlivými druhy práce a stlačují téměř vude mzdy na stejně nízkou úroveň. Vzrůstající vzájemná konkurence buroů a z ní vznikající obchodní krize způsobují, e mzdy dělníků stále víc kolísají; stále rychleji se vyvíjející, nepřetrité zdokonalování strojů činí celé ivotní postavení proletářů stále nejistějím; sráky mezi jednotlivým dělníkem a jednotlivým buroou nabývají stále víc rázu sráek mezi dvěma třídami. Dělníci začínají tvořit spolky[f] proti buroům; vystupují společně na obranu svých mezd. Zakládají dokonce trvalá sdruení, aby si zajistili prostředky pro případ vzpour. Boj přechází místy ve vzpoury.
Dělníci občas vítězí, ale jen přechodně. Vlastním výsledkem jejich bojů není bezprostřední úspěch, nýbr stále více se ířící sjednocování dělníků. Napomáhá mu vzrůst dopravních prostředků, které vytváří velký průmysl a které umoňují spojení mezi dělníky různých míst. A jen spojení postačí, aby se četné místní boje, které mají vude stejný charakter, slily v národní, v třídní boj. Kadý třídní boj je vak boj politický. A sjednocení, k němu středověcí měané se svými provinciálními cestami potřebovali staletí, dosahují moderní proletáři díky eleznicím v několika letech.
Toto organizování proletářů v třídu, a tím v politickou stranu je kadou chvíli opět naruováno konkurencí mezi dělníky samými. Ale vzniká stále znovu, pokadé silnějí, pevnějí, mohutnějí. Vyuívá rozbrojů v táboře buroazie, a tak si vynucuje uznání jednotlivých zájmů dělnictva zákonodárnou cestou. Tak si například v Anglii vynutilo zákon o desetihodinovém pracovním dni.
Sráky uvnitř staré společnosti vůbec v mnoha směrech napomáhají procesu rozvoje proletariátu. Buroazie vede nepřetritý boj: zpočátku proti aristokracii, později přímo proti těm částem buroazie, jejich zájmy se dostávají do rozporu s pokrokem průmyslu a ustavičně proti buroazii vech cizích zemí. Ve vech těchto zápasech je nucena obracet se k proletariátu, dovolávat se jeho pomoci, a tak jej strhávat do politického hnutí. Dodává tedy sama proletariátu prvky svého vlastního vzdělání[g], tj. dává mu zbraně proti sobě samé.
Nadto, jak jsme viděli, pokrok průmyslu sráí do řad proletariátu celé vrstvy panující třídy nebo alespoň ohrouje podmínky jejich existence. I ony dodávají proletariátu velké mnoství prvků vzdělání.
Nakonec, kdy se třídní boj blíí k rozhodnutí, nabývá proces rozkladu v panující třídě, v celé staré společnosti tak prudkého a tak pronikavého rázu, e malá část panující třídy se zříká své třídy a přimyká se k revoluční třídě, k třídě, které patří budoucnost. Jako tedy dříve část lechty přecházela k buroazii, přechází nyní část buroazie k proletariátu, a to zejména část buroazních ideologů, kteří se povznesli k teoretickému pochopení celého dějinného vývoje.
Ze vech tříd, které dnes stojí proti buroazii, je skutečně revoluční třídou jen proletariát. Ostatní třídy s vývojem velkého průmyslu upadají a zanikají, proletariát je vak jeho nejvlastnějím produktem.
Střední stavy, malý průmyslník, malý obchodník, řemeslník a rolník - ti vichni bojují proti buroazii, aby zachránili před zánikem svou existenci jako střední stavy. Nejsou tedy revoluční, nýbr konzervativní. A nejen to, jsou reakční, snaí se otočit kolo dějin zpět. Jsou-li revoluční, pak jen vzhledem k svému nastávajícímu přechodu do řad proletariátu, pak nehájí své nynějí, nýbr své budoucí zájmy, pak opoutějí své vlastní stanovisko, aby se postavili na stanovisko proletariátu.
Lumpenproletariát, tento pasívní produkt hniloby nejniích vrstev staré společnosti, bývá místy proletářskou revolucí strhován do hnutí, ale celým svým ivotním postavením bude spíe ochoten zaprodat se pro reakční rejdy.
Životní podmínky staré společnosti jsou u zničeny v ivotních podmínkách proletariátu. Proletář nemá vlastnictví; jeho poměr k eně a dětem nemá u nic společného s buroazními rodinnými vztahy; moderní průmyslová práce, moderní jařmo kapitálu, stejné v Anglii jako ve Francii, v Americe jako v Německu, setřely z něho vechen národní charakter. Zákony, morálka, náboenství jsou pro něho jen buroazní předsudky, za nimi se opět skrývají jenom buroazní zájmy.
Vechny dřívějí třídy, kdy dobyly panství, snaily se upevnit své u nabyté ivotní postavení tím, e podrobily celou společnost podmínkám zajiujícím jim výdělek. Proletáři mohou dobýt společenských výrobních sil jen tak, e odstraní svůj vlastní dosavadní způsob přivlastňování, a tím i celý dosavadní způsob přivlastňování. Proletáři nemají nic svého, co by museli zajiovat, jejich úkolem je zničit vechno, co dosud ochraňovalo a zajiovalo soukromé vlastnictví.
Vechna dosavadní hnutí byla hnutí menin nebo v zájmu menin. Proletářské hnutí je samostatné hnutí obrovské větiny v zájmu obrovské větiny. Proletariát, nejnií vrstva nynějí společnosti, se nemůe pozvednout, nemůe se vzpřímit jinak ne tak, e přitom vyletí do povětří celá nadstavba vrstev, které tvoří oficiální společnost.
I kdy ne svým obsahem, tedy svou formou je boj proletariátu proti buroazii nejprve bojem národním. Proletariát kadé země se ovem musí nejprve vypořádat se svou vlastní buroazií.
Při líčení nejveobecnějích fází vývoje proletariátu jsme sledovali víceméně skrytou občanskou válku uvnitř nynějí společnosti a do chvíle, kdy propuká v otevřenou revoluci a kdy proletariát násilným svrením buroazie zakládá své panství.
Vechny dosavadní společnosti spočívaly, jak jsme viděli, na protikladu mezi utlačujícími a utlačovanými třídami. Aby vak bylo mono nějakou třídu utlačovat, musí jí být zajitěny podmínky, za kterých by mohla alespoň rabsky ivořit. Nevolník se za nevolnictví probil k postavení člena komuny a také maloměák se pod jařmem feudálního absolutismu probil k postavení měáka. Naproti tomu moderní dělník, místo aby se s pokrokem průmyslu pozvedal, klesá stále hlouběji pod úroveň ivotních poměrů své vlastní třídy. Dělník se stává pauperem a pauperismus vzrůstá jetě rychleji ne obyvatelstvo a bohatství. Z toho jasně vysvítá, e buroazie je neschopna zůstat nadále panující třídou společnosti a vnucovat celé společnosti podmínky existence své třídy jako zákon, jím je nutno se řídit. Není schopna panovat, protoe není schopna zajistit svému otroku ani jeho otrockou existenci, protoe je nucena nechat ho klesnout do postavení, kdy ho musí sama ivit, místo aby on ivil ji. Společnost u nemůe ít pod panstvím buroazie, tj. existence buroazie a existence společnosti jsou u neslučitelné.
Podstatnou podmínkou existence a panství buroazní třídy je hromadění bohatství v rukou soukromníků, tvoření a rozmnoování kapitálu; podmínkou existence kapitálu je námezdní práce. Námezdní práce je zaloena výhradně na vzájemné konkurenci mezi dělníky. Pokrok průmyslu, jeho bezděčným a povolným nositelem je buroazie, nahrazuje roztříštěnost dělníků, způsobenou konkurencí, tak, že jc revolučně sjednocuje sdružováním. Rozvojem velkého průmyslu je tedy buroazii pod nohama podemílána sama základna, na které vyrábí a přivlastňuje si výrobky. Buroazie produkuje předevím svého vlastního hrobaře. Její zánik i vítězství proletariátu jsou stejně nevyhnutelné.
__________________________________
Poznámky:
(čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)a Buržoasií se rozumí třída novodobých kapitalistů, kteří vlastní prostředky společenské výroby a využívají námezdní práce. Proletariátem třída novodobých námezdních dělníků, kteří, nemajíce své vlastní výrobní prostředky, jsou nuceni, aby mohli žít, prodávat svou pracovní sílu. (Engelsova poznámka k anglickému vyddní z roku 1888.)
b To jest celé písemně dochované dějiny. Roku 1847 byla předhistorie společnosti, společenská organisace, která předcházela veškeré psané dějiny, ještě téměř neznáma. Později objevil Haxthauscn pospolné vlastnictví půdy v Rusku. Maurer dokázal, že je společenským základem, z něhož v historickém vývoji vycházely všechny německé kmeny, a postupně se zjistilo, že vesnická občina s pospolnou držbou půdy byla prvobytnou formou společnosti od Indie po Irsko. Konečně Morgan dovršil dílo svým objevem pravé povahy rodu a jeho postavení v kmeni, čímž odhalil vnitřní organisaci této prvobytné komunistické společnosti v její typické formě. Rozkladem této prvobytné občiny počíná štěpení společnosti na zvláštní, konec konců antagonistické třídy. Pokusil jsem se probádat tento proces rozkladu ve spise „Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu“, 2. vydání, Stuttgart 1886. (Engelsova poznámka k anglickému vydání roku 1888.)[218]
c Cechovní mistr je plnoprávný člen cechu, mistr v cechu, ne však jeho hlava. (Engelsova pozndmka k anglickému vydání z roku 1888.)
d „Komunami“ se nazývala ve Francii vznikající města, dokonce dříve, než si vydobyla na svých feudálních velmožích a pánech místní samosprávu a politická práva jako „třetí stav“. Všeobecně řečeno, jako země typická pro ekonomický rozvoj buržoasie je zde vzata Anglie, jako země typická pro politický vývoj buržoasie — Francie. (Engelsova poznámka k anglickému vydání z roku 1888.)
Komunou nazývali měšťané v Itálii a ve Francii svou městskou obec, když od svých feudálních pánů odkoupili nebo na nich vynutili první samosprávná práva. (Engelsova poznámka k německému vydání z roku 1890.)
e V anglickém vydání z roku 1888 připojeno za slovy „nezávislá městská republika“: „(jako v Itálii a v Německu)“ a za slovy „třetí poplatný stav monarchie“: „(jako ve Francii)“. (Pozn. red.)
f V an1ickém vydání z roku 1888 je za slovem „spolky“ připojeno: „(odborové svazy)“. (Pozn. red.)
g V anglickém vydání z roku 1888 místo „prvky svého vlastního vzdělání“ — „prvky svého vlastního politického a všeobecného vzdělání“. (Pozn. red.)
218 Tuto poznámku zařadil Engels i do německého vydání „Manifestu Komunistické strany“ z roku 1890, vynechal jen poslední větu.
219 V pozdějších pracích užívali Marx a Engels místo pojmů „hodnota práce“ a „cena práce“ přesnějších pojmů, které zavedl Marx, „hodnota pracovní síly“ a „cena pracovní síly“.