Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin



Dopisy zdaleka[5]




Obsah


První dopis První etapa první revoluce
Druhý dopis Nová vláda a proletariát
Třetí dopis O proletářské milici
Čtvrtý dopis Jak dosáhnout míru?
Pátý dopis Úkoly revolučního proletářského státního zřízení
Koncept pátého Dopisu zdaleka


Poznámky:

5 Dopisy zdaleka — první až čtvrtý dopis napsal Lenin ve dnech 7.—12. (20.—25.) března; pátý, nedokončený dopis začal psát těsně před odjezdem ze Švýcarska do Ruska 26. března (8. dubna) 1917.

Jakmile došly telegramy, které potvrdily revoluční události v Rusku, složení prozatímní vlády a výkonného výboru petrohradského sovětu dělnických a vojenských zástupců, začal Lenin psát do Pravdy, neboť přikládal velký význam agitační a organizační práci prostřednictvím tisku. 3. (16.) března napsal A. M. Kollontajové: „Hlavní věc je teď tisk“ (Spisy 35, Praha 1962, s. 260); v odpovědi V. A. Karpinskému na pozvání, aby přijel do Ženevy referovat ruským emigrantům a švýcarským socialistům o úkolech strany v revoluci, 8. (21.) března napsal: „Nepojedu teď ani referovat, ani na shromáždění, protože musím každý den psát do Pravdy do Pitěru“ (viz Leninskij sbornik XIII, s. 256).

První dva Dopisy zdaleka byly odeslány 9. (22.) března do Kristianie [Oslo] A. M. Kollontajové, aby je dopravila dále do Petrohradu; 17. (30.) března se Lenin ptal J. S. Haneckého, zda došel do Petrohradu první až čtvrtý dopis pro Pravdu, a sliboval, že pošle kopie, jestliže se tyto dopisy ztratily. Dopisy přivezla do Petrohradu A. M. Kollontajová a 19. března (1. dubna) je odevzdala redakci Pravdy.

První dopis byl otištěn ve 14. a 15. čísle Pravdy z 21. a 22. března (3. a 4. dubna) 1917 se značnými vynechávkami a některými úpravami, které provedla redakce Pravdy, v níž byli od poloviny března L. B. Kameněv a J. V. Stalin.

Druhý, třetí a čtvrtý dopis nebyly v roce 1917 otištěny. Myšlenky pátého, nedokončeného dopisu Lenin později rozvinul v pracích Dopisy o taktice a Úkoly proletariátu v naší revoluci.

Před odjezdem do Ruska se Lenin snažil rozšiřovat první a druhý dopis mezi bolševiky žijícími ve Francii a ve Švýcarsku.