Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Lev Trockij

Závodní rady a dělnická kontrola výroby
(Dopis stejně smýšlejícímu v zahraničí)[a]


Drahý soudruhu,

odmítáte heslo dělnické kontroly obecně a i pokusy dosáhnout toho skrze závodní rady. Váš hlavní důvod je v tom, že "legální" závodní rady jsou k tomuto účelu neadekvátní. Nikde v mém článku jsem nepsal o "legálních" závodních radách. A nejen to: poukázal jsem dost jasně, že závodní rady se mohou stát orgány dělnické kontroly pouze za existence takového tlaku ze strany mas, který částečně připravuje a částečně realizuje dvojvládí v továrnách a v zemi. Je jasné, že to nemůže nastat v mezích současného zákona o závodních výborech[1] stejně jako revoluce nemůže proběhnout v mezích Výmarské ústavy[2].

A pouze anarchisté z toho mohou vyvodit to, že je nepřípustné využívat zákon o závodních radách či Výmarskou ústavu. Je nutné využívat jedno i druhé. Ale revolučním stylem. Závodní rady nejsou to, co z nich dělá zákon, závodní rady jsou to, co z nich udělají dělníci. V jisté etapě dělníci "rozšíří" rámec práva, zruší ho, nebo jej přestoupí. V tom také spočívá přechod k čistě revoluční situaci. Tento přechod je však stále před námi, nikoliv za námi. Musí být připraven.

Že v závodních radách často sedí kariéristé, fašisté, sociálně demokratičtí funkcionáři a jiní, to nemluví proti využívání závodních výborů, pouze to poukazuje na neschopnost revoluční strany. Dělníci nebudou s to udělat revoluci, do té doby, dokud budou nadále tolerovat takové lidi v závodních radách. Oddělená od dělníků, strana nemůže zesílit, protože nejdůležitější oblast pro aktivitu dělníků je továrna.

Ale, namítáte, v Německu jsou tisíce nezaměstnaných. Na to nezapomínám. Ale jaký závěr z toho můžeme vyvodit? Mávneme rukou nad zaměstnanými a upneme naše naděje výhradně na nezaměstnané? To by byla naprosto anarchistická taktika. Přirozeně, nezaměstnaní tvoří, obzvláště v Německu, mocný revoluční faktor. Ale ne jako samostatná proletářská armáda, spíše jako její levé křídlo. Hlavní jádro pracujících musíme vždy hledat v továrnách. Právě proto otázka závodních rad stále platí.

Ba co víc, nezaměstnaným vůbec není jedno co se děje v podnicích a v průmyslu vůbec. Nezaměstnaní musí být bezpodmínečně přibráni ke kontrole výroby. Organizační formy pro to se najdou. Vyplynou ze samotné praxe. Přirozeně, že toto všechno se nebude odehrávat v rámci současného zákona. Ale musí být nalezeny vhodné formy zainteresování zaměstnaných i nezaměstnaných a neodvolávat se na existenci nezaměstnaných pro ospravedlnění své slabosti a pasivity.

Říkáte, že brandlerovci jsou pro dělnickou kontrolu a pro závodní rady. Bohužel pro nedostatek času již dlouhou dobu nesleduji jejich literaturu. Nevím, jak se staví k této otázce. Je dosti pravděpodobné, že i sem zatahují ducha oportunismu a filištínství. Ale může mít pro nás pozice brandlerovců, třeba i v negativním smyslu, nějaký rozhodující význam? Brandlerovci se něčemu naučili na III. kongresu Kominterny. S oportunistickým překrucováním se pokouší používat nebo propagovat bolševické metody boje o masy. A kvůli tomu se máme vzdát samotných metod?

Jak jsem pochopil z vašeho dopisu, jste také odpůrci myšlenky práce v odborech a účasti v parlamentu.[3] Je-li to pravda, je mezi námi propastný rozdíl. Jsem marxista, ne bakuninovec[4]. Stojím na půdě reálné buržoazní společnosti, abych právě v ní našel síly a páky, kterými ji svrhnout.

Proti závodním radám, práci v odborech, účasti v parlamentu - stavíte sovětský systém. V souvislosti s tím mají Němci krásné dvojverší: "Schön ist ein Zylinderhut - wenn man ihn besitzen tut."[b] Nejen, že nemáte sověty, ale nemáte ani most k nim. Nemáte ani cestu tomu mostu, ani stezku k oné cestě. "Die Aktion" změnila sověty ve fetiš, v nadsociálního ducha, v náboženský mýtus. Každá mytologie slouží lidem k zastření své vlastní slabosti, nebo alespoň k útěše v ní. "Protože jsme otřesně bezmocní, protože nedokážeme nic udělat v továrnách, protože se nám nedaří v odborech, protože nedokážeme postavit kandidátku do voleb, tak… tak místo toho, až nám z nebes spadnou na pomoc sověty, najednou vystoupíme do výšin, ." Tady máte shrnutou celou filosofii německých ultralevičáků.

Ne, s takovou politikou nemám nic společného. Naše rozdíly v názorech vůbec nejsou o německém zákoně o závodních radách, ale o marxistických zákonech proletářské revoluce.


[L. D.] T[rocký]
13. září 1931


Překlad M. Souček, kbMIA




__________________________________

Poznámky:
(Čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.

Poznámky 1. - 4. jsou převzaté z Lib.ru: Lev Trocký, Archív v devíti dílech, 6. díl (Pozn. MIA)

a V "The Militant" vyšel tento článek s názvem "Závodní rady a dělnická kontrola výroby" (viz anglickou sekci MIA). V 6. dílu devítidílného archivu L. D. T. v Lib.ru vyšel pod názvem "Dopis stejně smýšlejícímu v zahraničí". (Pozn. MIA)

b "Hedvábný cylindr je nádherný - jenom ho mít." (Překl. MIA)


1 Zákon o závodních výborech, přijatý německým ústavodárným shromážděním v r. 1919, poskytoval těmto orgánům, zvoleným všemi námezdními zaměstnanci podniků, poměrně rozsáhlá práva při řízení továren a závodů a při řešení sociálních otázek. V některých závodních výborech (kovodělné, stavební , dřevozpracující) měli silný vliv komunisté. V roce 1922 začaly vznikat samostatné "nové závodní výbory", které začaly vytyčovat požadavky vzdělávání dělnického vedení a ozbrojení dělnické třídy. Po ekonomické a politické krizi v r. 1923 ztratily závodní výbory svůj vliv a zákon o nich se zachoval pouze formálně. Byl zrušen po nástupu nacistické diktatury.

2 Výmarská ústava - ústava Německé říše přijatá 31. července 1919 německým ústavodárným národním shromážděním ve Výmaru. Ústava formálně uzákonila nahrazení monarchie demokratickou republikou, ke kterému došlo během listopadové revoluce v roce 1918. Bylo zavedeno všeobecné volební právo a poměrné zastoupení ve volbách do reichstagu (parlamentu). Velké práva, včetně práva na vyhlášení mimořádného stavu a vydání odpovídajících dekretů, byla poskytnuta prezidentovi, který byl volen na 7 let.

3 Trocký se přeřekl. Mělo být řečeno: "odpůrcem práce v odborech a v parlamentu" nebo "odpůrcem práce v odborech a účasti v parlamentu".

4 Bakuninovci - přívrženci názorů M. A. Bakunina.