Marxistický internetový archiv - Česká sekce
Vladimír Iljič Lenin
Jak a proč byli rolníci oklamáni?
Je známo, že když se rolničtí zástupci z celého Ruska sjeli na celoruský sovět rolnických zástupců do Petrohradu, slibovali jim — slibovali to socialisté-revolucionáři, slibovala to vláda —‚ že bude okamžitě vydán zákaz koupě a prodeje půdy.
Ministr Pereverzev chtěl zpočátku slib skutečně plnit a telegraficky pozastavil uzavíráni smluv o koupi a prodeji půdy. Ale pak do věci zasáhla nějaká neviditelná ruka a ministr Pereverzev svůj telegram notářům odvolal, tj. znovu povolil uzavírat smlouvy o koupi a prodeji půdy.
Rolníci zneklidněli. Jestli se nemýlíme, vyslali dokonce k vládním činitelům zvláštní delegaci.
Ti rolníky uklidnili a uchlácholili, jako se chlácholí malé děti. Ujistili je, že bude okamžitě vydán zákon zakazující koupi a prodej půdy a že prozatímní Pereverzevův výnos byl „odložen“ „jedině“ vzhledem k vydání tohoto zákona.
Socialisté-revolucionáři rolníky uklidnili a nakrmili sliby. Rolníci uvěřili. Rolníci se uklidnili. Rolníci se rozjeli domů.
Plynul týden za týdnem.
24. června (teprve 24. června) vychází v novinách zpráva, že ministr Černov, vůdce strany socialistů-revolucionářů, předložil vládě návrh zákona (zatím jen návrh zákona) o zákazu uzavírání smluv o koupi a prodeji půdy.
29. června přinesly noviny zprávu o „neoficiální poradě“ Státní dumy, konané 28. června[134]. Podle sdělení listu Reč (listu patřícího straně, která má ve vládě většinu) na této poradě pan Rodzjanko
„v závěrečném slově se zastavil u otázky uzavírání smluv o koupi a prodeji půdy v souvislosti s novými“ (ach jistě, naprosto novými, absolutně novými) „opatřeními vlády. Dokazuje, že budou-li smlouvy o půdě zakázány, ztratí půda cenu“ (pro koho? Zřejmě pro statkáře!! Ale vždyť právě statkářům chtějí rolníci půdu vzít!), „bude problematičtější zajistit úvěr a majitelům půdy“ (bývalým majitelům půdy, pane Rodzjanko!) „bude veškerý úvěr zastaven. Z jakých prostředků,“ táže se M. V. Rodzjanko, „budou potom majitelé půdy platit bankám své dluhy? Ve většině případů jsou už lhůty prošlé a takový návrh zákona by vedl k okamžité likvidaci pozemkového vlastnictví, která proběhne nikoli na základě dražby, nýbrž na základě zákona.
Proto M. V. Rodzjanko navrhl poradě, aby pověřila prozatímní výbor projednáním otázky a aby se pokusila zabránit vydání zákona, jenž by poškozoval nikoli soukromé držitele půdy, ale stát.“
Tak vida, „neviditelná ruka“ se nakonec přece jen prozradila! Takhle tedy vypadá „důmyslná mašinérie“ koaliční vlády se skorosocialistickými ministry, jak nám ji předvedl užvaněný bývalý předseda bývalé Státní dumy, bývalý statkář, bývalý zmocněnec kata Stolypina, bývalý protektor provokatéra Malinovského — pan Rodzjanko!
Připusťme dokonce, že teď, když se tento pan Rodzjanko tak nešikovně prořekl, bude zákon zakazující uzavírání smluv o koupi a prodeji půdy konečně vydán. Konečně!
Ale nejde přece jen o to. Jde o to, abychom na tomto přesvědčivém příkladu my všichni pochopili a pomohli rolníkům pochopit, jak a proč byli oklamáni. Vždyť tento fakt zůstane nesporným a nepochybným faktem: rolníci byli oklamáni tím, že nebylo okamžitě splněno to, co bylo na Celoruském sovětu rolnických zástupců přislíbeno.
Jak byli oklamáni? Slibováním. V tom je právě „důmyslná mašinérie“ všech koaličních vlád na světě, tj. buržoazních vlád za účasti zrádců socialismu. Bývalí socialisté jsou v těchto vládních kabinetech — ať už jsou si toho vědomi, nebo ne — nástrojem sloužícím kapitalistům ke klamání mas.
Proč byli rolníci oklamáni? Protože nástroje k oklamání, tj. socialisté-revolucionáři — máme-li se o nich vyjádřit co nejlépe — sami nechápali důmyslnou mašinérii třídní nadvlády a třídní politiky v dnešním vládním systému Ruska. Socialisté-revolucionáři se dali strhnout frázemi Ve skutečnosti však, jak to velmi názorně potvrdil „případ“ s Rodzjankem, ve skutečnosti vládne v Rusku blok dvou bloků, koalice dvou koalicí
Jedním blokem je blok kadetů s monarchistickými statkáři, v jehož čele stojí pan Rodzjanko. Existence tohoto bloku je politickým faktem prokázaným před celým Ruskem tím, že při volbách v Petrohradu všechny reakční noviny, všechny listy zaměřené pravicověji než kadeti podporovaly kadety. Tento blok má vinou eserů a menševiků většinu ve vládě. Tento blok protahoval zákaz uzavírání smluv o koupi a prodeji půdy, tento blok podporuje statkáře a kapitalisty-výlukáře.
Druhým blokem je blok eserů a menševiků, který oklamal lid planými sliby. Skobelev, Cereteli, Pešechonov a Černov slibovali hory doly. Slibovat je snadné. Metoda „socialistických“ ministrů krmit lid sliby byla vyzkoušena ve všech vyspělých zemích na světě a všude končila krachem. Specifická situace Ruska je v tom, že tento krach eserské a menševické strany bude horši a vzhledem k revoluční situaci v zemi nastane dřív než obvykle
Ať tedy každý dělník a každý voják na tomto pro rolníky obzvlášť poučném příkladu důkladně rolníkům vysvětlí, jak a proč byli oklamáni!
Ne v bloku (koalici) s kapitalisty, ale jedině v bloku s dělníky mohou rolníci dosáhnout svých cílů.
Pravda, č. 96
14. (1.) července 1917Podle textu Pravdy
__________________________________
Poznámky:
(čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)134 Neoficiální porada členü IV. státní dumy, o níž se Lenin zmiňuje, se konala 28. června (11. července) 1917 v Tavridském paláci za předsednictví Rodzjanka. Oficiálně měla na programu projednání otázek finanční a hospodářské situace v zemi. Ve skutečnosti však jejím hlavním úkolem bylo vyvinout nátlak na koaliční prozatímní vládu a přinutit ji, aby se nezabývala agrární otázkou, zejména aby odmítla přijmout zákon o zákazu koupě a prodeje půdy.
Neoficiální porada členů IV. státní dumy měla posílit kontrarevoluční živly v boji proti revolučně smýšlející dělnické třídě a pracujícímu rolnictvu, v boji proti vlivu bolševiků.