Marxistický internetový archiv - Česká sekce
Vladimír Iljič Lenin
Fráze a fakta
Ministr Skobelev uveřejnil provolání ke všem dělníkům Ruska. Ve jménu „našeho“ (černé na bílém: našeho) socialistického ideálu, ve jménu revoluce, ve jménu revoluční demokracie atd. atd. atd. jsou dělníci poučováni o „smírčích soudech“ a je přísně odsuzováno jakékoli „svévolné“ jednání.
Jen si poslechněte, jak pěkně zpívá skorosocialistický ministr menševik Skobelev:
„Vy (dělníci) máte plné právo být pobouřeni tím, že majetné třídy se za války obohacují. Carská vláda promrhala miliardy patřící lidu. Revoluční vláda je musí do pokladny lidu vrátit.“
Pěkně zpívá.., ale jak to skončí!
Provolání pana Skobeleva bylo uveřejněno 28. června. Koaliční vláda byla utvořena 6. května[131]. A za celou tu dobu, kdy se k naší zemi přibližují mílovými kroky hospodářský rozvrat a katastrofa, jejichž závažnost si neumíme ani představit, nepodnikla vláda jediný rozhodný krok proti kapitalistům, kteří si nahrabali „miliardy“! Aby se tyto miliardy mohly „vrátit do pokladny lidu“, musel by být 7. května vydán zákon o zrušení obchodního a bankovního tajemství a o okamžitém zavedení kontroly nad kapitalistickými bankami a syndikáty, protože jinak tyto miliardy nelze najít, natožpak „vrátit“.
Pokládá snad menševický ministr Skobelev dělníky za malé děti, které může uchlácholit slibováním něčeho, co není možné („vrátit“ „miliardy“ není možné, kéž by aspoň přestalo okrádání státu a vrátilo se aspoň pár set miliónů), a přitom to, co je možné a nutné, se neuskutečňuje řadu týdnů?
Jako z udělání právě v ten den, kdy menševický ministr Skobelev rozhazoval dělníkům plnými hrstmi další efektní republikánské, revoluční a „socialistické“ fráze, právě v ten den napadla „sjednotitele“ obranářů (tj. šovinistů) a dělníků soudruha Avilova neobyčejně šťastná, mimořádně šťastná myšlenka napsat do listu Novaja žizň článek obsahující nikoliv závěry, nýbrž fakta.
Neexistuje nic výmluvnějšího než tato prostá fakta.
5. května byla vytvořena koaliční vláda. Ve slavnostním prohlášení slibuje... jak kontrolu, tak dokonce „organizování výroby“. 16. května výkonný výbor petrohradského sovětu schvaluje „směrnice“ pro své ministry a žádá přitom, „aby se ihned (slyšíte dobře!) přistoupilo k co nejenergičtějšímu uskutečňování (na mou duši to tam stojí!) státní regulace výroby“ atd. atd. atd.
Začíná se to energicky uskutečňovat.
19. května vystupuje Konovalov z vlády s velmi „energickým“ prohlášením proti... „krajním socialistům“! 1. června se koná celoruská konference zástupců průmyslu a obchodu“[132]. Konference se rozhodně vyslovuje proti kontrole. Tři náměstkové ministra, kteří po Konovalovově odchodu zůstávají na svých místech, „energicky uskutečňují“ toto: první náměstek ministra Stěpanov v konfliktu s majiteli doněckých uhelných dolů (kteří sabotovali výrobu pasívní rezistencí) podporuje... podnikatele. Nato podnikatelé odmítají všechny Skobelevovy návrhy na smír.
Druhý náměstek ministra Palčinskij sabotuje „poradu o palivu“.
Třetí náměstek ministra Savvin zavádí „hrubou a nijak vtipnou karikaturu“ regulování formou jakési „meziresortní porady“.
10. června předkládá první náměstek ministra Stěpanov prozatímní vládě „zprávu“... polemizující s programem výkonného výboru.
21. června schvaluje sjezd sovětů další rezoluci...
Dole živelně vznikají zásobovací výbory. Nahoře slibují Hlavní „hospodářskou radu“. Druhý náměstek ministra Palčinskij vysvětluje: „Těžko říct, kdy (hospodářská rada) začne fungovat...“
Zní to jako ironie, ale jsou to fakta.
Kapitalisté se dělníkům a lidu posmívají a klidně dál pokračují v politice výluk tichou cestou a zatajování skandálních zisků a posílají Skobelevy, Ceretelie a Černovy „chlácholit“ dělníky frázemi.
Pravda, č. 94
12. července (29. června) 1917Podle textu Pravdy
__________________________________
Poznámky:
131 6. (19.) května 1917 byl v buržoazních a esersko-menševických listech uveřejněn seznam „socialistických“ ministrů, kteří se stali členy prozatímní vlády. O koaličním vládním kabinetu viz poznámku [20].
132 Celoruská konference zástupců průmyslu a obchodu se konala 1—2. (14.—15.) června 1917 v Petrohradu za předsednictví kadeta N. N. Kutlera. Konference projednávala situaci v průmyslu a metody boje proti hospodářskému rozvratu. Konference byla sice věnována vysloveně hospodářským otázkám, její rezoluce však vyjadřovaly negativní postoj k dělnické třídě a socialistické revoluci. Velcí průmyslníci požadovali, aby prozatímní vláda zakročila proti zavádění osmihodinového pracovního dne a proti zvýšení dělnických mezd a vyhrožovali uzavřením závodů a továren. Konference rozhodla o založení jednotného celoruského orgánu obchodu a průmyslu, složeného ze zástupců velkých obchodně průmyslových sdružení, který by chránil zájmy průmyslníků.